środa, 15 sierpnia 2012

Chodź, pomaluj mój świat!

Chodź, pomaluj mój świat!

Autorem artykułu jest Dominika Ewa Palka


Psychologia podaje wiele sposóbów na poprawę nastroju, samopoczucia. Mówi o pracy nad sobą, o większej świadomości. Wystarczy jednak śledzić otaczający świat, jego magię barw i zapachów, ponieważ w ten sposób możemy odmienić swoje życie.

„Chodź, pomaluj mój świat…”

Kolory od zawsze odgrywały ważną rolę w życiu człowieka. Mają one znaczenie symboliczne; biel to czystość, czerwień namiętność, żółty zazdrość. Warto o nich pamiętać. Kiedy pogoda przytłacza szarugą, korzystajmy z chromoterapii. Dzięki odpowiednim kolorom można poprawić nastrój, a co ważne, leczyć schorzenia. Trzeba jednak mieć wiedzę na ten temat.

Kolor czerwony stosujemy, gdy brakuje nam energii, w stanach zmęczenia, rozleniwienia. Podnosi ciśnienie, zachęca do działania. Kolor ten przeznaczony jest dla osób, które marzą o odnowie fizycznej i psychicznej. Chciałbyś coś zrobić, ale nie wiesz, od czego zacząć - sięgnij po coś w tym odcieniu. Osoba, która lubi tę barwę, jest uważana za kogoś odważnego. Tworzy zdecydowany, silny wizerunek. Warto pamiętać jednak, że nadmierne używanie czerwieni może wzbudzać agresję. Stosujmy więc go z umiarem, profilaktycznie.

Żółty to doskonały kolor podczas jesiennych, chłodniejszych dni. Stosuje się go podczas leczenia depresji i w zaburzeniach nastroju. Szybko poprawia samopoczucie, dodaje sił witalnych, a także stymuluje pracę mózgu. Warto dodać, że żółty polepsza komunikację. Kiedy nie możemy się z kimś porozumieć, możemy sięgnąć po tę barwę. Podobnie jednak jak z czerwienią, u niektórych osób w nadmiarze może wywoływać złość, nerwowość.

Pomarańczowy to kolor osób zorganizowanych, optymistów. Czy nie przyjemnie zobaczyć ten odcień na naszych szarych, ciemnych ulicach? Od razu robi się weselej. Polecamy go osobom, które chciałyby uzupełnić deficyty energii. Poza tym równoważy wrażenie chaosu. Warto po niego sięgnąć, kiedy chcemy zrobić coś efektownego. Niestety, jest też to barwa, która zwiększa apetyt, dlatego często jest stosowana w restauracjach.

Zielony uspokaja i odświeża, szczególnie sprawdza się po trudnym dniu. To chyba ulubiony kolor większości z nas. Czasem myślimy o nim życzeniowo. Podświadomie marzymy o czymś zielonym, gdy jesteśmy zmęczeni, zestresowani. Można rozróżnić kilka odcieni. I tak: jasna zieleń oznacza spokój, wyciszenie, kojarzy się z wolnością od trosk. Polecana szczególnie dla osób nerwowych. Stymuluje zmiany, jaśniejsze spojrzenie na świat. Z kolei ciemna zieleń to oznaka nowych możliwości, zachęca do podejmowania trudnych decyzji, wyborów. Bardzo dobra na wszelkiego typu stres emocjonalny. Dobry kolor dla tych, którzy cenią niezależność.

Gdy szukamy inspiracji, warto sięgnąć po fioletowy, podnosi też samoocenę. To kolor artystów, myślicieli. Osoba ubrana w tym kolorze wygląda dostojnie i szlachetnie, to odcień władzy. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że właśnie ta barwa chroni przed nadmiernym objadaniem się. Fioletowy chroni przed światem zewnętrznym, dodaje pewności siebie.

Niebieski będzie doskonały w stanach bezsenności, dolegliwościach kobiecych, nerwicach. Tu znów możemy rozróżnić kilka odcieni: błękit morski zwiększa niezależność, optymizm. Doskonały kolor dla dzieci. Pamiętajmy, że daje poczucie bezpieczeństwa i rozbudza talenty. W domu wybierajmy go, gdy czujemy się wyczerpani emocjonalnie. Ciemniejszy granat to kolor ochronny, bezpieczny. Przyjmuje się, że to najlepszy wybór przed rozmową kwalifikacyjną. Nic w tym dziwnego, bo ta barwa zwiększa profesjonalizm, zabezpiecza przed nadmiernym okazywaniem uczuć. Ważne jest, że chroni przed porażkami, działa jak blokada przed światem zewnętrznym, w tym nieprzyjemnymi sytuacjami. Osoby, które lubią ten kolor, uważane są za mądre i pewne siebie.

Brązowy kojarzy się z ziemią. I słusznie. To kolor osób, które cenią naturalność i swobodę. Dobrze jest wybrać tę barwę, jeżeli poszukujemy stabilizacji.

Czarny kojarzy nam się z żałobą. Tą barwa okazujemy swój smutek po stracie innych. To jedna z interpretacji. Inna sugeruje, że kolor ten wybierają osoby, które chcą coś ukryć; czasem kilka zbędnych kilogramów, a innym razem małe poczucie wartości. Warto pamiętać, że wybierając ten kolor, wydajemy się być poważni i opanowani. Czerń to też siła przekonań i dostojeństwo. W świecie kultury wybierany jako symbol pokory, używany przez księży. Dawniej kobiety, często mężatki, wybierały czerń dla podkreślenia swej skromności, a nawet pobożności.

Szary w dzisiejszych czasach święci triumfy. W modzie powraca do łask. Sugeruje się, aby używać go w celu zmniejszenia stresu. Dobry, gdy boimy się nadmiernych zobowiązań, chcemy przeczekać trudny czas. To po prostu aura ochronna.

No i pozostaje nam czysta, niewinna biel. To kolor indywidualistów. Wygląda pięknie szczególnie latem, doskonale nadaje się do podkreślenia opalenizny. Wykorzystywany we wszelkich miejscach publicznych w celu zmniejsza napięcia, stworzeniu przyjaznej atmosfery. Biel uwalnia od nadmiernych obciążeń. Sięgamy po nią, gdy chcemy wyglądać niewinnie bądź po prostu czysto i profesjonalnie.

To tylko niektóre znaczenia kolorów. Rozglądajmy się uważnie. Świat jest pełen pięknych barw. Nauka o nich przydaje się w życiu codziennym. Po pierwsze, Twój ulubiony kolor mówi o Tobie tak wiele. Po drugie, może określić Twój obecny stan emocjonalny, potrzeby (np. techniki tworzenia mandali). No i najważniejsze: warto wiedzieć, jaki kolor wybrać podczas planowanego remontu.

Pamiętaj, wszystko ma znaczenie. Znajdź swój kolor i pomaluj nim świat…

Dominika Palka

Bibliografia

http://www.kolorystyka.pl/

http://kobieta.interia.pl/psychologia/news/mowa-kolorow

Anna Stramer „Jak dobierać kolory”

---

Dominika Palka

Artykuł ukazał się w portalu: Allebabka.pl

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz