Mydła marsylskie
Autorem artykułu jest Monika Nowakowska
Potasowe mydło marsylskie (znane także jako mydło prowansalskie) produkowane jest na południu Francji od czasów Średniowiecza. Gwałtowny rozwój tego typu mydlarni nastąpił jednak dopiero w XVII wieku.
Na mocy edyktu Colberta została uregulowana procedura jego wytwarzania i po dziś dzień kosmetyk ten powstaje w oparciu o tradycyjne receptury. Obecnie można znaleźć mydła wzbogacone takimi substancjami roślinnymi, jak: lawenda, rozmaryn, róża, czy jaśmin, ale ich podstawowy skład wciąż pozostaje bez zmian.
Mydło marsylskie nie zawiera chemicznych dodatków, ani składników pochodzenia zwierzęcego. Jest to produkt w 100% naturalny, bez żadnych sztucznych komponentów. Dzięki temu kosmetyk ten posiada właściwości lecznicze i pielęgnacyjne. Ma działanie oczyszczające i nawilżające. Nie powoduje przesuszania, ani podrażnienia skóry. Dlatego jest to doskonały produkt zarówno dla alergików, jak i dla dzieci.
Mydło, powstające w oparciu o składniki pochodzące ze słonecznych pól Prowansji, może być stosowane do każdego rodzaju skóry i w każdym wieku. Jest to kosmetyk uniwersalny, który znakomicie zastępuje także środki piorące. Jest delikatny dla ciała i tym samym dla wszelkiego rodzaju tkanin. Dużą zaletą tego mydła są także jego właściwości bakteriobójcze i przeciwgrzybiczne.
Tradycyjne mydła marsylskie wzbogacano olejkiem palmowym i oliwą z oliwek. Dzisiaj dużą popularnością cieszą się wyroby o zapachu lawendy. Olejek lawendowy posiada bowiem kojący wpływ zarówno na nasze ciało, jak i umysł. Przypisuje mu się właściwości uspakajające, antyseptyczne i przeciwbólowe. Kąpiel z użyciem lawendowego mydła marsylskiego może być więc wyjątkowo przyjemnym doświadczeniem.
--- Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz